Igrzyska Europejskie w XXI LO

„Szkolne Igrzyska Europejskie” są jedną z najważniejszych imprez cyklicznych odbywających się w XXI LO. Już od 13 lat uczniowie klas I i II mogą brać udział w tym niezwykle ciekawym wydarzeniu, które organizowane jest przez prężenie działający Szkolny Klub Europejski. Zgodnie z inicjatywą SKE projekt ten ma za zadanie wzbogacić wiedzę uczniów na temat krajów europejskich oraz zachęcić ich do zaangażowania się w działalność Klubu i promowania jego aktywności w szkole i poza nią.

Członkowie wraz z przewodzącym Klubowi nauczycielem (obecnym opiekunem jest Pani Katarzyna Wlazło) opracowują interesującą dla społeczności szkolnej tematykę igrzysk, nierzadko surowe regulaminy konkursów, szatę graficzną dyplomów i zaproszeń, listę gości, listę nagród oraz projekt dekoracji nawiązujący do koncepcji danych igrzysk. Klub, zwracając uwagę na liczne talenty i umiejętności uczniów naszej szkoły, dokłada wszelkich starań, by każda edycja „Igrzysk Europejskich” była zróżnicowana pod względem tematycznym, czego dowodem mogą być hasła tej imprezy z poprzednich lat: „Łódź w centrum Europy”, „Eurofakty prosto z Łodzi”, „Początki Europy”, „Eko-Europa”, „Eurosport 2012”, „Muzyka Europy”, „Kino Europy” czy „Języki Europy”.

Każda z uczestniczących klas bardzo dokładnie przygotowuje się do udziału w tym przedsięwzięciu. Podczas lekcji wychowawczych młodzież poznaje słowa hymnu Unii Europejskiej. W czasie lekcji języków obcych prowadzone są zajęcia o kulturze i tradycjach państw Europy. Dzięki różniącym się formą konkurencjom każdy uczeń ma możliwość zaprezentowania swojej wiedzy, umiejętności lingwistycznych, zdolności muzycznych, aktorskich, a nawet kulinarnych.

„Igrzyska Europejskie” nie są sposobem na ucieczkę od szkolnych obowiązków, są bowiem bardzo ciekawą lekcją zrealizowaną w nieco niekonwencjonalnej formie. W ich czasie młodzi obywatele Unii Europejskiej mogą się naprawdę wiele nauczyć. Poza poszerzeniem wiedzy o historii, geografii, kinie czy osiągnięciach sportowych krajów Europy, nabywają umiejętności współpracy, zdrowej rywalizacji i odpowiedzialności za wyznaczone zadania. To wydarzenie pozwala uczniom na integrację, poznanie nowych ludzi i zacieśnienie koleżeńskich więzi. Ale najważniejsze jest to, że „Szkolne Igrzyska Europejskie” są szansą na świetną zabawę, wspaniałe wspomnienia oraz … słodkie i smaczne nagrody.

Miejmy nadzieję, że „Igrzyska Europejskie” pozostaną naszą szkolną tradycją i doczekają się co najmniej stu edycji.