XXI Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa w Łodzi – Schlossgymnasium Künzelsau (wrzesień 2016)

Galeria zdjęć

Rewizyta uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi w szkole partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau miała miejsce w dniach 26.09- 02.10.2016r.
Po przybyciu na miejsce zostaliśmy powitani i zaproszeni przez naszych niemieckich partnerów do swoich rodzin na kolację. Następnego dnia wszyscy spotkaliśmy się w Schlossgymnasium, zwiedziliśmy szkołę, poznaliśmy pracownie tematyczne a także zjedliśmy obiad w stołówce szkolnej. Po południu udaliśmy się na spacer po mieście Künzelsau. Nastepnego dnia po śniadaniu zwiedziliśmy Albert Berner Deutschland GmbH - die Vertriebsgesellschaft der Berner-Gruppe, a nastepnie zakłady AUDI w Neckarsulm, gdzie zatrudnionych jest 16 tysięcy pracowników a z taśmy co roku zjeżdża około 2000 modeli Audi. 28. września udaliśmy się na wycieczkę do uroczej miejscowości Schwäbisch–Hall, gdzie zwiedziliśmy Das Hällisch-Fränkische Museum oraz spacerowaliśmy urokliwymi ulicami miasta. W kolejnym dniu pobytu u naszych partnerów czekała na nas całodniowa wycieczka do Heidelbergu. Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć należy odbudowane w stylu barokowym stare miasto a w nim m.in. ratusz, kościoły, stary most, ruiny gotycko-renesansowego zamku (Heidelberger Schloss) oraz Ulica Główna (Hauptstrasse) – jeden z najdłuższych deptaków w Europie, przy którym mieszczą się liczne reprezentacyjne XVIII i XIX-wieczne budynki. Po powrocie czekali już na nas rodzice uczniów z przygotowanym grillem. Następnego dnia wstaliśmy wyjątkowo wcześnie i wyruszliliśmy w drogę do Berlina. O godzinie 13.00 spotkaliśmy się w Bundestagu z posłem MdB Haraldem Ebner`em z partii Grüne a także zwiedziliśmy parlament i zjedliśmy obiad. W sobotę całą grupą zwiedziliśmy Muzeum Żydowskie w Berlinie Jüdisches Museum Berlin, wybudowanego przez Daniela Liebeskinda a przedstawiającego dwutysięczną historię Żydów. Po zwiedzeniu muzeum poznwaliśmy Berlin a po południu udaliśmy się na Olympia Stadion w Berlinie, gdzie obejrzeliśmy mecz Bundesligi pomiędzy Hertą BSC Berlin a Hamburger SV, zakończony zwycięstwem gospodarzy 2:0. Po wieczornym spacerze wróciliśmy do hostelu na odpoczynek. W niedziele 2. października zjedliśmy razem śniadanie w jednej z berlińskich restauracji a po śniadaniu udaliśmy się na spacer historycznie główną ulicą Berlina - Unter den Linden aż do Bramy Brandenburskiej, a następnie do Neues Muzeum w Berlinie położonego na tzw. Wyspie Muzeów. W muzeum zgromadzono eksponaty sztuki egipskiej, wraz ze słynnym popiersiem egipskiej królowej Nefretete z 1340 r. p.n.e., a także zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych i wczesnego średniowiecza. Po południu pożegnaliśmy się z naszymi partnerami, udaliśmy się do hostelu po bagaże i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.