Wymiana uczniów XXI LO z uczniami Schlossgymnasium Künzelsau BW / Niemcy
(wrzesień 2019r)

W dniach 19.09. – 25.09.2019r. 21 uczniów naszej szkoły udało się wraz z opiekunami prof. Markiem Ochockim i prof. Wojciechem Laskowskim do szkoły partnerskiej Schlossgymnasium Künzelsau w Niemczech na rewizytę. Celem spotkania była realizacja projektu pt: „Polnische und deutsche Jugendliche untersuchen ihre gemeinsame Geschichte”. Po 12-godzinnej podróży do Künzelsau młodzież została zakwaterowana u rodzin, spędzając z nimi pierwszy wspólny wieczór. Oficjalne powitanie przez dyrekcję i nauczycieli Schlossgymnasum Künzeslau nastąpiło w piątek 20. września.
Jeszcze tego samego dnia wszyscy wyjechali na wycieczkę do Neckarsulm, gdzie zwiedzili super nowoczesną fabrykę samochodów marki Audi (Audiforum), a po południu miasteczko Bad Friedrichshall. Po powrocie do Künzelsau nauczyciele i uczniowie z obu szkół spotkali się na wieczornym grillu, gdzie serwowano kiełbaski i inne smakołyki kuchni niemieckiej.
W sobotę 21.09. miała miejsce całodniowa wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miasteczek niemieckich -do miastaRothenburg ob der Tauber - położonego w zachodniej części Bawarii. Rothenburg ob der Tauber to prawdziwa perełka wśród miast niemieckich. W programie zwiedzania były m.in. XIV - wieczne mury obronne, rynek, ratusz a także Käthe Wohlfahrt Weihnachtsdorf - całoroczny sklep z artykułami bożonarodzeniowymi. Nikt nie mógł powstrzymać się od skosztowania tzw. Kul śnieżnych (Schneebälle) - ciasta znanego m.in. z regionu Hohenlohe i Frankonii. Młodzież zwiedziła również Kriminalmuseum, (Średniowieczne Muzeum Krynminalne) gdzie znajduje się ok. 50 000 eksponatów obrazujących ponad 1000-letnią historię europejskiego wymiaru sprawiedliwości, ze szczególnym uwzględnieniem okresu średniowiecza.
Niedziela była dniem dla rodzin a o północy z niedzieli na poniedziałek młodzież wyruszyła w 7 godzinną podróż do Berlina gdzie spędziła kolejne 3 dni. W programie zwiedzania stolicy Niemiec były m.in. wizyta w Reichstagu (spotkanie z przedstawicielami partii FDP i wspólny obiad), zwiedzanie Muzeum NRD, Hackesche Höfe, Katedra, wizyty pod Pomnikiem Ofiar Holocaustu, Pomnikiem Pamięci Romów i Sinti oraz spotkanie w Neue Synagoge a także Brama Brandenburska, Alexanderplatz i wspólna kolacja w indyjskiej restauracji Amrit Berlin Mitte.
Środa 25. września była ostatnim dniem projektu i obie grupy rozjechały się do swoich rodzinnych miast. Szczególne podziękowania kierujemy PNWM w Warszawie za dofinansowanie naszego wyjazdu i spotkania, które pozostanie w pamięci uczniów na wiele długich lat.